Už kiek daugiausiai galiu sau leisti įsigyti automobilį?

Publikuotas: 2022 m. gegužės 2 d.
796
Už kiek daugiausiai galiu sau leisti įsigyti automobilį?

Atėjo metas pirkti automobilį? Norite pakeisti seną transporto priemonę ar įsigyti antrą šeimos automobilį? Kad ir koks tikslas – vienas svarbiausių klausių yra „Ką galite sau leisti?“. Iš esmės – yra trys būdai pirkti automobilį. Pirkti galite iš santaupų, lizingu (auto išsimokėtinai) bei su automobilio paskola. Kiekvienas būdas turi savų privalumų ir trūkumų. Vadovaujantis rinkos ekspertų patarimais ir gerąja vartotojų praktika, sudarėme straipsnį, kuris galėtų padėti nuspręsti, už kiek daugiausiai galite sau leisti įsigyti automobilį.

Pirkimas iš santaupų – galimybės labai aiškios

Kuomet nusprendėte pirkti automobilį iš santaupų, turite labai daug pasirinkimų. Galite pirkti iš auto turgaus, automobilių salono, per skelbimus ar net autoa.lt aukcioną, kur lengva dalyvauti įvairių markių, modelių ir skirtingo amžiaus automobilių aukcionuose. Skaičiuojama, kad Lietuvoje iš santaupų automobilius perka 40-50% savininkų.
Tačiau pirkdami tokiu būdu susidursite su, ko gero daugiausiai finansinių apribojimų. Tarkime, jeigu turite 5 000€ santaupų, automobilį vertėtų pirkti už ne daugiau nei ~3-3,5 tūkstančio €. Likusius pinigus reikės panaudoti galimam remontui, draudimui, kurui, kitoms išlaidoms padengti. Už tokią sumą – pasirinkimų bus žymiai mažiau nei už, pvz., dvigubai ar trigubai didesnę sumą.
Perkant iš santaupų svarbu nepamiršti: draudimo (privalomojo ir KASKO, jeigu nuspręsite juo drausti), Regitros mokesčių (taršos, registracijos), galimo remonto, naujų padangų, techninės apžiūros, kuro ir kitų. Na, o taip pat vertėtų nepamiršti apie buitį ir kitas, būtinąsias išlaidas. Tad, skaičiuokite pagal savo galimybes, bet nerekomenduojama išleisti daugiau nei už, pvz., dvigubai ar trigubai didesnę sumą.Auto paskola – daugiau lankstumo ir galimybių

Auto paskola yra mažiausiai populiarus būdas iš trijų, kuriuos aptarsime šiame straipsnyje. Taip, ko gero yra dėl to, kad tai tarsi tarpinis variantas tarp pirkimo lizingu bei pirkimo iš santaupų. Jis suteikia daug didesnes finansines galimybes, tačiau paskola dažniausiai galima sumoms iki 10 000€, retai kur – iki 25 000€, tačiau tokiam finansavimui gauti reikia didelių pajamų. Skaičiuojama, kad transporto priemonę su paskola Lietuvoje perka iki 10% savininkų. Vidutiniškai jie skolinasi 5-7 tūkstančius eurų.
Skirtingai nei lizingas, paskola neįpareigoja brangiai ir labai tikslingai prižiūrėti automobilį tik autorizuotuose servisuose, įrengti brangią signalizaciją, apdrausti KASKO draudimu, nenaudoti transporto priemonės darbui ir t.t.. Komerciniam tikslui, kelionėms į objektus ar pavėžėjo individualiai veiklai auto paskola tinka idealiai. Su paskola nėra apribojimų, ką perkate, tad galima pirkti daužtus, retro, projektus, senesnius automobilius.
Paskolos sumą galima panaudoti perkant automobilį iš: auto turgaus, auto aukciono, skelbimų, auto aikštelių, beveik bet kurių kitų pardavėjų.
Kokią sumą galite sau leisti skolintis? Viskas priklauso nuo jūsų pajamų ir paskolos sąlygų.
·        Pagal įstatymus, jūsų bendras įsipareigojimų dydis (per mėnesį) negali viršyti 40% grynųjų mėnesio pajamų.
·        Jeigu per mėnesį uždirbate 1 500€ „į rankas“, negalite įpareigoti daugiau nei 600€ per mėnesį, sudėjus visas paskolas, lizingus ar įsipareigojimus.
·        Optimalu paskolos/lizingo įmokai skirti 10-15% grynųjų mėnesio pajamų.


Pirkimas lizingu – populiaru, daug galimybių, bet ribota laisvė

Perkantys lizingu sudaro apie 40% visų pirkėjų. Miestuose – net apie pusę, o kaimo vietovėse bei užmiesčio pirkėjų tarpe – daugmaž trečdalį. Lietuvoje vidutinė lizingo sutarties trukmė yra 56 mėnesiai (tad, apie 5 metus), o lizinguojamų automobilių vertė – apie 20-22 tūkstančiai eurų. Įvertinant tai, jog daugumai lizingo bendrovių pakanka 10% pradinės įmokos, teoriškai, 20 tūkstančių vertą automobilį galima įsigyti turint vos 2 000€ santaupų.
Be likutinės vertės, su 3% metinėmis palūkanomis, sudarius 60 mėnesių trukmės sutartį, mėnesio įmoka siektų ~320-330€.
Rinkos ekspertai pataria naudotis tokia taisykle:
·        10% to, ką gaunate „į rankas“, skirkite lizingo įmokai;
·        Jeigu uždirbate 1 000€, mokėkite ne daugiau nei 100€
·        Visgi, tuo atveju, kada automobilis yra labai svarbus, arba kone svajonių transporto priemonė – galima skirti 15 ar net 20 procentų to, ką gaunate „į rankas“.
·        Nepamirškite, kad kiekvieną mėnesį reikia padengti kuro išlaidas, mokėti už draudimą, kitus poreikius.
Lizingo bendrovės yra daug reiklesnės. Techniškai, lizinguojamą automobilį jūs tik „valdote“, savininkė – lizingo bendrovė. Dėl to privalote vadovautis jos sąlygomis, pvz., įrengti brangią signalizaciją, drausti KASKO draudimu, negalite modifikuoti transporto priemonės, įdarbinti jos savo veiklai, privalote kaupti remonto ataskaitas, t.t..


Apibendrinimas

Taigi, pirkti automobilius galite iš santaupų, su paskola arba lizingu.
Pirkdami iš santaupų turėsite daugiausiai aiškumo, tačiau mažiausiai laisvės. Jūsų finansinės galimybės bus labiausiai apribotos. Auto paskola atveria platesnes finansines galimybes, bet jos nėra tokios plačios, kaip su lizingu, nors pastarasis būdas apriboja eksploatacines ir panaudojimo laisves. Jeigu norite įsigyti svajonių automobilį sau, ko gero lengviausia tai padaryti lizingu, tačiau reikėtų skaičiuoti, kad mokamos įmokos nebūtų pernelyg didelė finansinė našta.