Pirkti lizingu ar imti paskolą?

Publikuotas: 2022 m. vasario 17 d.
3142
Pirkti lizingu ar imti paskolą?

/www.shutterstock.com nuotr./

Deja, bet ne visi galime pasakyti, jog norimą automobilį pavyks įsigyti iš turimų pinigų. Iš sąskaitos arba santaupų grynais paimti kelis, kelioliką, o galbūt net keliasdešimt tūkstančių eurų norimam automobiliui gali mažuma žmonių. Tačiau automobilis yra reikalinga, kai kam net būtina gyvenimo dalis, pridedanti laisvės ir komforto. Tad nors automobilio reikia, tačiau savų lėšų tam gali trūkti. Yra du sprendimai šiai problemai apeiti – lizingas bei paskola. Kurį rinktis? Kokie privalumai, kokie trūkumai?

Lizingas

Lizingas yra paslauga leidžianti naudotis svetimu turtu. Nors lizinguojamą turtą (šiuo atveju automobilį) vairuosite ir naudosite jūs, kol nebus sumokėtos visos įmokos, turto savininku liks lizingo bendrovė. Ši esminė taisyklė apriboja jūsų laisvę naudotis automobiliu taip, kaip norite. Pvz. nereta lizingo sutartis draus atlikinėti modifikacijas automobiliui, atlikti remontą neautorizuotuose servisuose, prieš perkant automobilis turės būti patikrintas servise, privalėsite draustis KASKO, įsirengti atitinkamą signalizaciją ir t.t. Daug niuansų priklauso nuo lizingo sutarties ir bendrovės, su kuria ji sudaryta, tačiau svarbiausias akcentas yra tas, kad jums tik suteikta teisė naudotis svetimu turtu. Jeigu nesilaikysite eksploatavimo sąlygų, turtas bus atimtas ir jūs liksite be nieko. Tad reikėtų pasirūpinti tuo, kad visada būtų pinigų draudimui ir periodinėms įmokoms.
Yra galimybė rinktis lizingą su likutine verte. Tai yra ir saugiklis, ir rizika viename. Likutinės vertės sąlyga yra tokia, kad per lizingo sutarties laikotarpį mokate tik už dalį automobilio. Po sutarties galiojimo laikotarpio turite teisę sumokėti likutinę vertę (ji numatoma sutarties sudarymo metu, pvz. 5000eur) arba jos nemokėti. Pastaruoju atveju automobilis liks lizingo bendrovei. 

  • Tai naudinga kai automobilio rinkos kaina labai krito. Pvz. laikotarpio gale likutinė vertė 5000 eur, tačiau antrinėje rinkoje atitinkamo varianto kaina bus 3000eur. Tokiu atveju galima rinktis nepermokėti ir už mažesnius pinigus nusipirkti tokį pat automobilį iš skelbimų arba antrinės rinkos. Taip pat nauda atsiranda ir tuo aspektu, kad mėnesinė įmoka tampa daug mažesne, nes lizingo laikotarpiu dengiate tik tą dalį iki likutinės vertės.
  • Tai nenaudinga, jeigu nemėgstate taupyti arba planuojate dideles išlaidas, tačiau automobilį norite išlaikyti ir po sutarties pasibaigimo. Nepamirškite, kad norint neprarasti turto, trūks-plyš laikotarpio gale reikės sukrapštyti tuos kelis tūkstančius eurų (arba daugiau). Kitu atveju automobilio neteksite.

Aišku, dėl sumažėjusios įmokos lizingo su likutine verte atveju, galite daryti ir permokas (mokėti didesnes lizingo įmokas), kurios vėliau susikaups bei padės sumažinti galutinę likutinę vertę. Visgi realiame gyvenime finansų ekspertai rekomenduoja atlikti kuo mažesnę pradinę įmoką, pasirinkti kuo ilgesnį lizingo laikotarpį ir turėti kuo mažesnę finansinę naštą, tačiau ilgesniam laikotarpiui. 
Kad tinkamai nuspręstumėte, kokį lizingo būdą rinktis, tiksliai išsidėliokite prioritetus. Jeigu dėl to, ar automobilį norėsite turėti po lizingo pabaigos, abejojate, galbūt geriau rinktis variantą su likutine verte. Tą patį vertėtų daryti ir tuo atveju, kai matote tendenciją, jog būtent šie automobiliai greitai nuvertėja. Kitais atvejais – paprastas lizingas bus tinkamesnis pasirinkimas.


Paskola

Įprasta manyti, kad paskola tinka tuo atveju, kada perkamas automobilis senesnis, savininkai nenori kasko draudimo ir panašiai. Nors tiesos tame yra ir vartojimo arba automobilio pirkimo paskola suteikia daugiau laisvės renkantis, bet tai taip pat yra ir didesnė finansinė našta. Kadangi lizingas su pigesniu automobiliu yra finansiškai nenaudingas, o žmonės perka ir ne tokius brangius automobilius, bankai ir bendrovės bando įtikinti, kad paskola - geriausias būdas pirkti pigesnį automobilį. Ne visai tiesa.
Nors pinigai iš paskolą suteikusios bendrovės iškart pasieks jūsų sąskaitą ir galėsite su jais pirkti ką tik norite (nereikės, kaip lizingo atveju, pereiti tech. apžiūrą, drausti kasko t.t.), mokėsite daug daugiau palūkanų. Pvz. pasiėmę 5000 eur dydžio paskolą 5 metų laikotarpiui, mokėsite po ~110 eurų mėnesinę įmoką. Tad nors ėmėte 5000 eurų, gražinti reikės ~6600 eurų, apie 1600 eurų palūkanų. Šiuo atveju lizingo sutartis bus daug naudingesnė, tačiau ten, dėl sąlygų tinkamai prižiūrėti automobilį, tos išlaidos „subėgs“ į draudimą, remontą ir kitas vietas. Spręsti, kas labiau „apsimoka“ – jūsų valia.
Tačiau, paskola yra puiki išeitis, jeigu norite automobilį „įdarbinti“. Jis galės dirbti pavėžėjimų versle, taksi, vežioti krovinius ar atlikti kitą komercinę transportavimo veiklą. Lizingo sutartys (dažniausiai privatiems klientams) tai draudžia. 
Susumavus turimą informaciją, automobilio paskolą galima vertinti taip. Jeigu įsigytą transporto priemonę norite modifikuoti, įdarbinti ar jos kaina nesiekia ~7 tūkst. eurų, geriau rinktis paskolą. Kitu atveju – lizingas bus lengviau pakeliama finansinė našta.


Išvados

Viską apibendrinti nėra paprasta. Lizingas arba lizingas su likutine verte turi pliusų bei minusų, kaip ir paskola automobiliui. Galbūt paprasčiausia galvoti būtų taip: 

  1.  Išsirinktą automobilį patikrinkite servise
  2.  Gaukite lizingo pasiūlymą, lizingo pasiūlymą su likutine verte bei vartojimo paskolos pasiūlymą trūkstamai sumai bei automobilio įsigijimui 
  3.  Įvertinkite kaip panašaus modelio automobiliai nuvertėja per x metų (x- sutarties trukmė)
  4.  Nuspręskite ar automobilis su jumis turėtų būti ilgai ar jo norite tik labai laikinai
  5.  Įvertinkite savo pajamas bei ateities perspektyvas finansiškai. 

Turėdami atsakymus į šiuos klausimus tikrai rasite tinkamą sprendimą. 


 



Susiję straipsniai: