Naudoti ar nauji? Kokį automobilį labiau apsimoka pirkti?

Publikuotas: 2022 m. spalio 21 d.
2044
Naudoti ar nauji? Kokį automobilį labiau apsimoka pirkti?

/unsplash.com nuotr./

Labai didelė dalis vartotojų susiduria su dilema dėl to, kas labiau apsimoka - nauji ar naudoti automobiliai? 

Kai ateina laikas keisti seną transporto priemonę ar įsigyti pirmąją, yra pliusų renkantis tiek vieną, tiek kitą sprendimą. Tačiau protingiausią žingsnį žengsite tada, kai žinosite abiejų variantų pliusus ir minusus. Autoa.lt komanda nori apžvelgti naujų ir naudotų automobilių pirkimo ypatumus bei atsakyti, kokią transporto priemonę labiau apsimokėtų pirkti jums!


Dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pirmoji ir turbūt skaudžiausia automobilių pirkėjų klaida yra paieškos ne pagal kišenę. Tiek automobilių salonai, tiek profesionalūs pardavėjai jums gali sudaryti patrauklų pasiūlymą lizingui beveik bet kokiam automobiliui. Norite geriausio automobilio ir galite sau leisti 1 000 Eurų mėnesinę įmoką? Puiku, galima rasti patrauklų pasiūlymą. Norite to pačio automobilio, tačiau galite sau leisti 400 eurų? Tikėtina, kad planas jums vis tiek atsiras, tačiau jo užkraunama našta bus gerokai didesnė, kadangi brangų automobilį reiks apdrausti bei išlaikyti. 

Beveik bet kokioje situacijoje reikia skaičiuoti, kad automobilio mėnesio įmoka netaptų nepakeliama našta. Turėtumėte planuoti, jog visą likusią sumą po pradinio įnašo išsimokėtumėte per 60-84 mėnesių laikotarpį. Jeigu mokėsite ilgiau, automobilis per tą laiką smarkiai nuvertės. Na, o išlaikymui skiriamos išlaidos nebeatsvers gaunamos naudos. Už tą pačią sumą jau galėsite gauti gerokai aukštesnės klasės naudotą automobilį. Tad neišleiskite daugiau nei 15% grynųjų mėnesio pajamų (“į rankas”) automobilio įmokoms, kai perkate lizingu ar su paskola.

Antroji klaida - pamirštama apie išlaikymo kaštus. Padangos, draudimas, kuras, plovimas, skysčių ir filtrų keitimas tinkamu periodiškumu. Visa tai gali kainuoti gerokai daugiau nei šimtas eurų per mėnesį. Dėl to dar kartą įvertinkite tai, ką galite sau leisti.

Na ir galiausiai, negalvokite tik apie finansus šią akimirką. Turite apmąstyti situaciją bent 1-2 metus į priekį (arba tiek, kiek laiko planuojate eksploatuoti automobilį). Jeigu dabar svarstote tarp 2 variantų ir vienas yra, pavyzdžiui, 1000 eurų brangesnis, galbūt atsitiks taip, kad nuvažiavus 20 000km, ekonomiškesnis jo eksploatavimas leis tą 1000 eurų sutaupyti ir, kuo toliau, tuo sutaupyta suma tik didės… 

Naujas automobilis - privalumai ir trūkumai perkant

Beveik bet kokiu atveju, jeigu tik yra įmanoma, prioritetą pirkėjai teiktų galimybei pirkti naują, o ne naudotą automobilį. Jokių praeitų savininkų. Visos dalys naujos, nenaudotos. 

Tačiau yra ir trūkumų. Juos įvertinus labai gali būti, jog pirkti naujo neapsimokės ir iš jo gausite mažiau naudos nei naudoto. Apžvelkime privalumus ir trūkumus perkant visiškai naują automobilį.

Naujo automobilio privalumai

Patikimumas
Savaime suprantama, kad pats didžiausias privalumas yra pats transporto priemonės naujumas. Niekas prieš jus neeksploatavo pasirinkto automobilio, todėl jis bus nė kiek nesudėvėtas ir jokie mechaniniai ar elektroniniai mazgai nebus pažeisti ar pavargę. 

Pavyzdys - automobilį įsigyjate su visa veikiančia įranga bei išvengiate poreikio mokėti už apžiūrą servise ar remontus.

Garantinė apsauga ir aptarnavimas
Dėl to, kad automobilis yra naujas, beveik visi gamintojai jam suteikia garantiją. Pati garantija gali būti labai įvairi ir skiriasi, priklausomai nuo to, kokio gamintojo transporto priemonę pasirinksite. Pačios garantijos įprastai suteikiamos ridai ar laikotarpiui (priklausomai, kas sueina anksčiau). Garantiniu laikotarpiu beveik bet koks gedimas ar pažeidimas šalinamas gamintojo sąskaita, taip užtikrinant, kad investuoti į transporto priemonę verta.

Kartu su garantija galima gauti ir pagalbą keliuose, įvairias išmanias priežiūros sistemas, išskirtinį dėmesį iš atstovybės.

Pavyzdys - dauguma gamintojų suteikia maždaug 50-100 tūkst. km ridos garantiją 5-7 metų laikotarpiams.

Lanksčiausios finansavimo sąlygos
Perkant naują automobilį labiausiai tikėtina gauti nuolaidą iš pardavėjų ar ypatingą kainą. Taip pat, jeigu perkate lizingu, finansavimo sąlygos bus gerokai patrauklesnės nei perkant naudotą automobilį (mažesnės palūkanos). Atstovybės ir pardavėjai bendrauja su bankais bei finansavimo bendrovėmis, kad savo klientams suteiktų kuo labiau išskirtines sąlygas.

Pavyzdys - vidutinė palūkanų norma naujų automobilių lizingui yra apie 1,1-1,7% mažesnė nei naudotų.

Naujausios technologijos ir elektronika
Tiek ekonomijos standartai, tiek multimedijos funkcionalumas, sėdynių reguliavimas ar kita įranga atitiks naujausias tendencijas bei reikalavimus. Naujumas leidžia labiau mėgautis patirtimi sėdint už vairo arba keleivių vietose. Be to, tai gali būti pagalbinė priemonė leidžianti ekonomiškiau eksploatuoti automobilį (mažesnės kuro sąnaudos, taupesnis energijos vartojimas, automatizuotos funkcijos…).

Puikus pavyzdys - naujesnė multimedija, prie kurios galima prisijungti su Apple CarPlay ar Android Auto. 

Naujo automobilio trūkumai

Aukštesnė kaina
Beveik be išimčių - nauja transporto priemonė kainuos brangiau už naudotą. Skirtumas gali svyruoti, tačiau naują perka tik tie klientai, kurie turi daug laisvų lėšų ir/ar yra pasiruošę padengti didžiausias mėnesio įmokas. Ilgainiui, sudarę didesnę lizingo sutartį, sumokėsite daugiau palūkanų, turėsite žymiai daugiau įsipareigojimų... 

Vidutinė naujo automobilio, parduodamo Lietuvoje, kaina, pagal statistiką yra 38 900Eur, o vidutinė naudotų, parduodamų Lietuvos rinkoje - 8 000Eur. 

Ilgas laukimas
Sukirtę rankomis salone, dar lauksite bent 4 mėnesius (o kartais ir ilgiau) kol jūsų transporto priemonė bus pagaminta bei pristatyta. Štai, jeigu perkate kažką egzotiško (pvz., Lamborghini), naujo žaisliuko laukti reikės ilgiau nei metus…

Nuvertėjimas
Grubiai skaičiuojama, kad naujas automobilis netenka 20-25% savo vertės pirmą sekundę, kai su juo išvažiuojama iš salono. Nors po pandemijos pasikeitusios rinkos tendencijos sumažino kainų atotrūkį tarp naujų ir naudotų automobilių, pastarieji nuvertėja mažiau ir lėčiau nei naujos transporto priemonės. 

Taip yra todėl, kad pirkdami naują automobilį iš pardavėjo mokate mažmeninę kainą. Kai tik išvažiuojate iš aikštelės, automobilis vertas tik mažesnės, didmeninės kainos. Tai suma, kurią pardavėjas būtų pasirengęs sumokėti, jei apsisuktumėte ir bandytumėte jį parduoti atgal. 

Pavyzdys, kaip greitai nuvertėja automobiliai - per 5 metus naujas penktos serijos BMW praras apie 45% vertės (bent 20 000Eur). Analogiškas, tik jau 3 metus naudotas modelis nuvertės maždaug 20% mažiau per tą patį laikotarpį.  

Draudimas ir kiti rūpesčiai
Įsigijus naują automobilį daug labiau skauda, jeigu jam kažkas nutinka. Įbrėžimai parkavimo vietoje, akmenukai žvyrkelyje, smarkus sutrenkimas įvažiavus į duobę. Visa tai turi daug didesnę finansinę ir moralinę žalą, todėl naują automobilį nerekomenduojama pirkti, jeigu jo negalėsite eksploatuoti taip, kaip reikia jums - vengsite važiuoti, parkuoti ir kita. 

Brangiau kainuos ir naujos mašinos draudimas. Tada taip pat negalima ignoruoti priežiūros poreikių aptarnaujant, verta investuoti į nanodangas, apsauginius elementus, kitus priedus… Visa tai didina naštą iš finansinės pusės ir laiko atžvilgiu.

Naudotas automobilis - privalumai ir trūkumai perkant

Nepriklausomai nuo to, kad dauguma vartotojų, jei galėtų, rinktųsi pirkti naują transporto priemonę, įvairūs faktoriai sudaro sąlygas tam, kad populiaresni rinkoje yra naudoti automobiliai. Toks pirkinys taip pat gali turėti savo pliusų ir minusų, apie kuriuos verta žinoti. 

Naudoto automobilio privalumai

Žemesnė kaina
Naudoti automobiliai, beveik be išimčių kainuos pigiau už naujus. Tai leidžia jums pasirinkti įvairesnius modelius ar markes. Jeigu perka naudotą, vartotojas gali laisviau rinktis tikrai patinkančią transporto priemonę, o ne apriboti savo pasirinkimą pagal tai, ką siūlo atstovybės. 

Iš karto už vairo
Kaip jau minėjome, pirkdami naują dabar lauksite bent kelis mėnesius, kol transporto priemonę jums pristatys. Su naudotu automobilių tokių problemų nekyla. Ilgiausiai, kiek tenka laukti - kelios dienos, kol sutvarkomi visi lizingo ar dokumentacijos formalumai. Tai tikrai neprailgsta ir neapsunkina kasdienybės, kadangi neretais atvejais jau tą pačią dieną po to, kai nusprendžiate pirkti ir važinėjate su nauju automobiliu.

Pigesnis eksploatavimas
Mažesnė automobilio kaina reiškia ir pigesnį draudimą. Na, o šioks toks padėvėjimas leidžia drąsiau rinktis pigesnius sprendimus dėl priežiūros. Su naudotu auto nebūtina kreiptis tik į oficialią atstovybę aptarnavimui, kai ką galima pasidaryti ir patiems (pvz., filtro pakeitimas, ratų keitimas ir t.t.), nereikia tiek rūpintis dėl smulkiausių detalių. Be to, jeigu perkate iš oficialaus pardavėjo, kai kurie jau suteikia ir šiokią tokią garantiją, tad galima jaustis drąsiau važinėjantis.

Gausus pasirinkimas
Nors salone galite pasirinkti iš kelių sandėlyje esančių automobilių ar net susikonfigūruoti savo svajonių transporto priemonę, Lietuvoje pasirinkimo naudotų transporto priemonių rinkoje taip pat netrūksta. Vien aukcione autoa.lt jūs galite rasti šimtus skirtingų automobilių, parduodamų bet kuriuo metu. Skaičiuojama, kad per valandą Lietuvoje parduodama apie 10 naudotų automobilių, tad vartotojai tikrai turės iš ko rinktis. 


Naudoto automobilio trūkumai

Nežinomybės faktorius
Jūs nežinote ir tiesiog negalite žinoti, kaip su automobiliu elgėsi paskutinis savininkas. Net, jeigu CarVertical ar kitu būdu gauta istorijos ataskaita nerodo eismo įvykių, negalite žinoti ar praeitas savininkas:

Per greitai įveikinėdavo duobes ar gulinčius policininkus;
Laiku keisdavo tepalus;
Nekankindavo šalto variklio;
Saugiai, profesionaliai ir atsakingai remontuodavo nutikus gedimams.

Perkant naudotą reikia su tuo susitaikyti, tad yra šioks toks loterijos faktorius. Laimei, autoa.lt portale pardavėjai turi nurodyti visus defektus prieš parduodami.

Rida ir susidėvėjimas
Naudotas automobilis jau bus įveikęs 50, 100, 200 ar net daugiau tūkstančių kilometrų. Nors modernios transporto priemonės yra labai patvarios, ypač lyginant su senesnėmis, mažesnis odometro rodmuo visada leidžia ramiau jaustis prieš perkant automobilį. Rida jums turėtų signalizuoti apie tai ar greitu metu nereikės imti galvoti apie svarbių detalių remontą, keitimą, aptarnavimą. 

Būtent dėl šios priežasties visada rekomenduojama atlikti nuodugnią patikrą servise prieš perkant naudotą automobilį. 

Retai sutinkama veiksminga vartotojų apsauga
Nors jau minėjome, kad kai kurie pardavėjai ėmė taikyti garantiją ir naudotiems automobiliams, tai vis dar yra retokas reiškinys. Ypač, jeigu perkate iš fizinio asmens per pažįstamus ar skelbimų portalą, beveik neturite apsaugos savo investicijai. 

Aukcione sistema yra žymiai labiau orientuota į sandorių skaidrumą, todėl jūs gaunate visą reikiamą informaciją prieš nuspręsdami pirkti. 

Mažiau lanksčios sąlygos finansavimui
Aukštesnės palūkanos, trumpesnis finansavimo laikotarpis,  brangesnės papildomos investicijos į aptarnavimą… Visa tai - tik dalis papildomų rūpesčių, kurie užgriūva naudotų transporto priemonių pirkėjus, svarstančius apie lizingą ar paskolą. 

 Susiję straipsniai: