Konfiskuoti automobiliai – kas tai ir iš kur jie atsiranda?

Publikuotas: 2023 m. sausio 30 d.
8731
Konfiskuoti automobiliai – kas tai ir iš kur jie atsiranda?

Turbūt kažkada esate matę TV laidos reportažą ar vaizdo įrašą, kaip konfiskuojami prabangūs Porsche, Rolls-Royce, Lamborghini automobiliai ir iš didžiulių namų juos išveža paprasti traliukai. Viešinamos tik tos istorijos, kur konfiskuojami šimtatūkstantinių ar milijoninių sumų verti nusikaltėlių, narkotikų baronų ar nuverstų diktatorių automobilių. Tačiau automobiliai konfiskuojami gerokai dažniau nei galėtumėte pagalvoti. Tik apie tai nėra daug informacijos.
Šiame straipsnyje apžvelgsime, kas yra konfiskuoti automobiliai, kaip jie atsiranda, kodėl verta jais domėtis ir kuo čia dėtas autoa.lt.



Kas yra konfiskuotas automobilis ir dėl ko jis gali būti konfiskuojamas?

Konfiskavimas – veiksmas, kurio metu, naudojantis teisine, įstatymų reglamentuota tvarka, asmuo ar institucija gali nusavinti kažkieno turtą. Kai kalbame apie automobilius, dažniausiai jie konfiskuojami dėl nelegalios veiklos arba mokesčių vengimo bei prievolės vykdyti finansinius įsipareigojimus. Dažniausiai konfiskavimą inicijuoja antstoliai arba VMI. Pagrindinės priežastys, dėl ko konfiskuojami automobiliai:

  • Išaiškinama, kad automobiliai – vogti;
  • Išaiškinama, kad automobiliai buvo arba vis dar yra nusikaltimo įrankis, pvz., plaunant pinigus;
  • Automobiliai konfiskuojami, nes jų savininkas(-ai) yra nuteisti arba įsipareigoję padengti žalą, nuostolius, tačiau nebeturi kito turto;
  • Dėl mokesčių vengimo arba skolų valstybei;
  • Nemokami įsipareigojimai lizingo bendrovei, bankui, kuriam priklauso automobilis.

 



Kas būna su konfiskuotais automobiliais?

Paprastai, konfiskuoti automobiliai savo gyvenimą tęsia vienu iš dviejų būdų.
Pirmasis, retesnis, automobilis konfiskuojamas laikinai, kol savininkas susimoka baudą arba atlieka jam(-ai) pavestas prievoles. Jas atlikus ir sutvarkius visus biurokratinius reikalavimus galima teikti prašymą dėl konfiskuoto automobilio grąžinimo.
Antrasis – dažniausias, kai konfiskuotas turtas yra parduodamas aukcione, iš varžytinių. Konfiskuotų automobilių aukcionai vyksta kone kasdien. 
Konfiskavus automobilį, jis dažniausiai kone iškart tampa jį konfiskavusios vyriausybės, teisėsaugos arba kitos institucijos nuosavybe. Tada gali būti priimtas sprendimas parduoti automobilį viešame aukcione. Šiuos aukcionus paprastai rengia tos pačios vyriausybinės agentūros arba aukcionų bendrovės (pvz., Turto bankas) ir jie yra atviri visuomenei. Konfiskuotų automobilių kainos gali labai skirtis, priklausomai nuo automobilio būklės, jo markės ir modelio bei kitų veiksnių. Nors visi tikisi, kad jie parduodami pigiau, palyginti su automobilio rinkos verte, realybėje sutaupyti galima 5-10 %. Didesnes sumas sutaupyti pavyksta labai retai. 
Dalyvauti konfiskuotų automobilių aukcione yra gana paprasta, ir tai galite padaryti viešame renginyje arba net internetu. Kai kurios vyriausybinės agentūros ir aukcionų bendrovės turi internetines platformas, kuriose galite teikti siūlymus iš namų ar darbo vietos. Norėdami dalyvauti aukcione, turėsite užsiregistruoti toje platformoje ir pateikti tam tikrą asmeninę informaciją, pavyzdžiui, savo vardą, pavardę, adresą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Taip pat turėsite sumokėti užstatą arba nurodyti kredito kortelės numerį, kad užtikrintumėte savo pasiūlymą. Tokių aukcionų tvarka – labai griežta, tad dalyvaukite tik tada, kai esate rimtai pasiruošę pirkti. 



Konfiskuotų automobilių aukcionų trūkumai

Nors atrodo, kaip patraukli galimybė pigiai nusipirkti įspūdingą automobilį, konfiskuotų auto aukcionai paprastai yra daug mažiau įspūdinga patirtis. Konfiskuotų automobilių aukcionai gali turėti keletą trūkumų, įskaitant:

  • Jums reikės atlikti labai daug darbo – čia parduodami automobiliai gali neturėti išsamių istorijos ar būklės ataskaitų. Internete ne visada net nurodomi VIN numeriai ar svarbiausia informacija (rida, komplektacija...). Daug darbo atlikti reikės patiems. 
  • Ribota galimybė apžiūrai - priešingai nei perkant automobilį aukcionuose autoa.lt ar per skelbimus atstovybės, prieš konfiskuotų automobilių aukcioną net nebūtinai galėsite pamatyti jus dominančią transporto priemonę. Ne visada talpinamos nuotraukos ir ne visada jų būna pakankamai.
  • Rizika įsigyti vogtą transporto priemonę - gali būti, kad konfiskuotas automobilis buvo pavogtas užsienyje, o tikrasis savininkas jo vis dar ieško. Tik įsigiję galite sužinoti visas istorijos peripetijas.
  • Jokios garantijos - konfiskuoti automobiliai paprastai parduodami tokie, kokie yra, o tai reiškia, kad automobiliui netaikoma jokia garantija ar laidavimas. Jis gali neturėti raktelių, oficialių dokumentų, turėti ydingų defektų ir t.t.
  • Ribotas pasirinkimas - konfiskuotų automobilių aukcione automobilių pasirinkimas gali būti labai ribotas. Pirkti reikės tai, kas yra...
  • Didelė konkurencija - konfiskuotų automobilių aukcionai gali būti labai konkurencingi, todėl, jei įsitrauksite į pasiūlymų karuselę, mokėti teks daugiau nei tikėjotės. 

Svarbu pasverti šiuos trūkumus prieš svarstant pirkti automobilį konfiskuotų automobilių aukcionuose. Patartina labai daug domėtis ir aiškiai įsivaizduoti, ko ieškote, prieš dalyvaujant. Daug paprasčiau – užsukti į autoa.lt ir patogiu, aukciono principu įsigyti patinkančią transporto priemonę. Patogu tai, kad čia galite sužinoti visą aktualią ir teisingą informaciją apie automobilį ir jo istoriją!
Visus aukcione šiuo metu parduodamus automobilius galite matyti paspaudę 
šią nuorodą.



Susiję straipsniai: