Iš kur į Lietuvą parvežama daugiausiai naudotų automobilių?

Publikuotas: 2022 m. kovo 14 d.
1197
Iš kur į Lietuvą parvežama daugiausiai naudotų automobilių?
/pexels.com nuotr./

Didžioji dalis mūsų šalies keliuose važinėjančių automobilių savo gyvenimą pradėjo kitose šalyse. Lietuvoje tiesiog klesti naudotų automobilių rinka, todėl natūralu, kad į Lietuvą kasdien parvežama dešimtys, jeigu ne šimtai naujų transporto priemonių iš užsienio. Nors kilmės šalies žinojimas nebūtinai suteiks visą įdomią informaciją apie automobilio būklę, tačiau tam tikras tendencijas verta žinoti. Apžvelkime, iš kurių šalių į Lietuvą parvežama daugiausiai naudotų auto ir ką jų kilmės šalis gali reikšti.  
 

Vokietija

Naudoti automobiliai iš Vokietijos sudaro turbūt didžiausią dalį tiek auto turguose, tiek aukcionuose ar skelbimuose esančių automobilių. Nieko ši statistika neturėtų stebinti, kadangi Vokietija, tai - daugiausiai gyventojų bei daugiausiai automobilių Europoje turinti šalis.
Vokietija – labai įvairi, todėl daryti bendras išvadas apie automobilį, vien pagal tai, kad jis yra iš Vokietijos – labai sunku. Apynaujai naudoti automobiliai Vokietiją dažniausiai palieka dėl to, kad: kiek kuklesnė komplektacija, didesnė rida, yra smulkių vizualių defektų. Didelę perkamąją galią turintys vokiečiai nevengia mokėti daugiau už gausią komplektaciją ir mažesnę ridą turintį, ledinės būklės automobilį.
Į mūsų šalį dideliais kiekiais atkeliauja ir dyzeliniai naudoti automobiliai iš Vokietijos. Vis daugiau miestų toje šalyje ima net gi drausti dyzelinius agregatus miestų centruose ar ribose, todėl didesnio darbinio tūrio arba net ganėtinai ekonomiški dyzeliai greitai palieka šalį. Automobiliai iš Vokietijos (jeigu yra ne itin seni), būna prižiūrėti gan gerai. Jie aptarnaujami oficialiuose servisuose, turi visą oficialią istoriją. Dažniau nei rečiau, iš Vokietijos atkeliavę naudoti automobiliai gali būti vertinami teigiamai. Tiesa, vienas aktualus niuansas - atidžiai patikrinkite ar automobilis Vokietijoje nebuvo taksi. Tokių ridos gali būti atsuktos, o salonas - labai nudėvėtas. 


Italija

Italiją automobilių entuziastai myli dėl charizmatiškų Ferrari, Lamborghini, Maserati. Tačiau kai kalbame apie didžiąją dalį iš Italijos į Lietuvą atvykstančių automobilių, jie dažniausiai būna vokiškos kilmės Audi, BMW, Mercedes-Benz bei tų pačių italų gamybos Fiat bei Alfa Romeo.
Italijoje keliai yra geri, orai – taip pat. Dėl to automobiliai, kaip ir neturėtų patirti didelių išbandymų eksploataciniu laikotarpiu, tačiau iš Apeninų pusiasalio dažnai atvyksta automobiliai su įvairiais kėbulo ir salono defektais. Kėbulo defektai dažniausiai atsiranda miestuose, kur daug siaurų gatvelių ir dažni smulkūs eismo įvykiai parkuojantis. Pietų Europos gyventojai prie to yra visiškai pripratę ir įlenktas bamperis, suskilęs veidrodėlis ar nubrauktas šonas jiems net nekrenta į akis. Italų rinkoje automobilių žmonės pernelyg netausoja. Eiliniam italui tai tik priemonė nuvykti į darbą ar parduotuvę ir nieko daugiau. Papildomo prestižo turint idealiai išlaikytą automobilį nėra. 
Labai atidžiai įvertinkite iš Italijos atvykusio automobilio kėbulą, saloną bei elektronikos sistemas. Jie į remontą daug nelinkę investuoti (lyginant su pvz. vokiečiais), todėl automobilis gali turėti „pasislėpusių ydų“.


Prancūzija

Iš Prancūzijos į Lietuvą atvyksta vokiški automobiliai ir prancūziški Renault, Citroen, Peugeot. Pastarųjų markių modeliai pasižymi ganėtinai išskirtiniu ir dažnai žaviu dizainu, tačiau jų ilgaamžiškumas gali kelti dvejonių. Nors daug kas priklauso nuo tinkamos eksploatacijos bei priežiūros, tačiau Prancūzijoje, kaip ir Italijoje, požiūris į automobilius yra ganėtinai paprastas. Tai – įrankis, transporto priemonė ir jos saugoti per daug nebūtina.
Dėl to, iš Prancūzijos parvežti automobiliai gali turėti daug smulkių kėbulo defektų. Siauros, mažos gatvelės miestuose, parkavimas į ankštas vietas bei ganėtinai lengvabūdiškas vietinių požiūris lemia tai, kad smulkūs pažeidimai labai retai tvarkomi. Atidžiai apžiūrėkite iš Prancūzijos grįžusių automobilių kėbulą, kad nerastumėte sunkiai tvarkomų defektų.


JAV

Pastaraisiais metais vis daugiau automobilių į Lietuvą atvyksta iš JAV. Amerikietiški automobiliai dažniausiai būna gausios komplektacijos, prestižinių arba bent jau junior verslo klasės markių ir modelių. Taip pat daug parduodama ir amerikietiškų muscle automobilių, sportinių ar egzotinių kupė, kitaip išskirtinių transporto priemonių. Labiausiai pirkėjams patinka žemesnė, nei iš Europos atvykusių analogų, kaina. Kaip taip įmanoma, kad komplektacijos - gausesnės, o kainos - mažesnės?
Taip yra dėl to, kad 90% tų transporto priemonių iš JAV būna daužtos arba kitaip pažeistos. Nurašyti ir draudimo perimti automobiliai parduodami aukcionuose, kurių laimėtojai parplukdo juos į Lietuvą ir čia, žymiai pigiau nei už Atlanto, suremontuoja. Kartais taip galima įsigyti labai puikų automobilį, kurio ten niekas nesiryžo tvarkyti, bet kai kada pirkėjai įsigyja ir, liaudyje vadinamus „mikimauzus“. Tai – buvę labai smarkiai daužti ir nebūtinai atsakingai suremontuoti auto.
Vienareikšmiškai didžiausia rizika pirkėjams – skendę automobiliai iš JAV. Tokių transporto priemonių rinkos kaina būna labai maža, tačiau niekas nežino tikrojo pažeidimo masto, net patys pardavėjai. Įsigijus skendusį automobilį, apie tam tikras problemas galima sužinoti ir po metų sėkmingo eksploatavimo. Perkant automobilį iš JAV tiesiog neįmanoma apsieiti be VIN patikros, kad pamatytumėte, iš kokios būsenos jis prikeltas. Venkite skendusių ir labai smarkiai daužtų.
Kaip sužinoti daug informacijos apie naudotą automobilį?
Būtinai skaitykite visus įmanomus pardavėjo pateiktus aprašymus, nedvejokite skambinti, rašyti ir klausti bei teirautis. Net gavus šią informaciją, nepriklausomai iš kurios šalies automobilis atvyko, reikia pasinaudoti VIN patikros funkcija. Galbūt pamatysite, kad dominantys naudoti automobiliai iš Vokietijos yra tvarkingi, o gal paaiškės, kad patikęs BMW iš JAV buvo išžvejotas iš potvynio. Patikra pagal VIN kainuoja vos keliolika eurų, tad ją padaryti visada apsimoka.
Na, o perkant autoa.lt aukcionuose pardavėjai ne tik gali nurodyti VIN kodą jūsų patogumui, bet taip pat nurodo ir automobilio defektus, kad pirkėjams būtų lengviau išsirinkti. 



Susiję straipsniai: